Druga mehanizirana bojna Gromovi svečano obilježila 23. obljetnicu 2. gardijske brigade Gromovi i dan svoje postrojbe (Foto)

0
1819

Druga mb – Gromovi gardijske motorizirane brigade HKoV-a ovoga je tjedna nizom aktivnosti obilježila 23. obljetnicu osnutka 2. gardijske brigade Gromovi  i dan svoje postrojbe. Središnji i najsvečaniji dan obilježbe bio je upravo 15. svibnja 2014. godine, na samu 23. obljetnicu osnutka 2. gbr.

Na svečanom postrojavanju postrojbe u petrinjskoj vojarni „Pk Predrag Matanović“ pripadnicima se prigodnim govorom i čestitkom obratio zapovjednik 2. mb Gromovi, bojnik Roman Kelnerić i načelnik stožera gardijske motorizirane brigade, brigadir Tihomir Kundid. Najistaknutijim pripadnicima postrojbe dodijeljena su priznanja, nagrade i povale za najbolje postignute rezultate tijekom provedbe vojnih zadaća. Na svečanom postrojavanju posebno je istaknut značaj i uloga 2. gardijske brigade u stvaranju i obrani Domovine kao i zahvalnost za žrtvu 208 Gromova koji su položili svoje živote. 

Iz obraćanja brigadira Tihomira Kundida izdvajamo: „Obilježavamo Dan 2. mehanizirane bojne „Gromovi“ i isto tako 23. obljetnicu 2. gardijske brigade „Gromovi“ čije ste vi nositelji imena i tradicije. Druga gardijska brigada ustrojena je na samom početku Domovinskog rata s jasnom zadaćom obrane Domovine. Fotografije na zidovima kapelice su nedvojbeni pokazatelj doprinosa i žrtve koje su Gromovi dali tijekom Domovinskog rata. Tim žrtvama se trebamo pokloniti s pijetetom i odati im zasluženo priznanje i poštovanje. Iz tog razloga obilježavanje ovakvih obljetnica ne smije biti samo puka formalnost, već mora biti podsjetnik na povijesne procese koji su se događali, a povijest ne smijemo ignorirati, jer povijest je svjedok vremena, svjetlo istine i odrednica našeg identiteta. To je apel, koji prije svega upućujem Vama, mladim pripadnicima postrojbe da ne zaboravite kako je stvarana vojska čiju zastavu nosite na ramenu.“

Na svečanosti su nazočili zapovjednici i predstavnici drugih postrojba OS RH na službi u petrinjskoj vojarni, zapovjednici podređenih postrojba gmtbr, bivši zapovjednici bojne Gromovi; pukovnik Dražen Ressler, pukovnik Dražen Sebastijan i bojnik Igor Gojmerac, petrinjski dogradonačelnik Branimir Bešlić, gradski vijećnik Darko Dumbović, načelnik policijske postaje Petrinja Dragan Josipović, predsjednik udruge roditelja poginulih hrvatskih branitelja Grada Petrinje Ivica Horvatić, predsjednik HVIDRA-e Petrinja Antun Pintar, izaslanstvo URV 2. gbr „Gromovi“ predvođeno dopredsjednikom umirovljenim pukovnikom Slavkom Francom te Filip i Julka Matanović, roditelji poginulog Groma, pukovnika Predraga Matanovića, junaka Domovinskog rata čije ime nosi petrinjska vojarna.  

Prije služenja svete mise za sve poginule, nestale i umrle pripadnike 2. gardijske brigade, roditelji poginulih, predstavnici udruga i Grada Petrinje položili su vijence i zapalili svijeće u spomen kapelici sv. Ilije Gromovnika. Ispred gardijske motorizirane brigade i Gromova, vijenac su položili brigadir Kundid, bojnik Kelnerić i pukovnik Franc. Svetu misu je služio vojni kapelan don Milenko Majić.

Fotogalerija:

 

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here