Dižemo glas do neba – oslobodite hrvatske generale

SUBOTA, 10. 11. 2012.

Uoči uskorog izricanja pravomoćne presude Haškog suda (16. 11. 2012.) generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, Koordinacija braniteljskih udruga Grada Zagreba održala je 10. studenoga 2012. godine u Zagrebu tribinu “Dižemo glas do neba – oslobodite hrvatske generale”. Branitelji su generale Markača i Gotovinu proglasili junacima Domovinskog rata, i od Sabora RH zatražili da dopuni Deklaraciju o Domovinskom ratu, kako bi osigurao njezinu nepovrjedivost nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Operacijom “Oluja” Hrvatska je oslobodila svoja okupirana područja, ali i bihaćku enklavu, a prvostupanjsku presudu generalima sudionici tribine nazvali su sramotnom.

Na tribini je govorio i sisački biskup Vlado Košić, koji je naglasio da su kršćani i svi dobri ljudi dužni dignuti glas protiv nepravde koja se nanosi ne samo generalima, nego i čitavoj Hrvatskoj. Ustvrdio je i da su generali žrtvovani zbog nekih viših principa te da su “naši predstavnici time prihvatili nametanje teze o građanskom ratu u Hrvatskoj i žrtvovali heroje obrane i naše osloboditelje”.

Biskup Košić podsjetio je na progone, agresiju i uništavanje crkava u njegovoj biskupiji te ocijenio da su predstavnici vlasti trebali inzistirati da UN donese deklaraciju kojom bi se Domovinski rat proglasio pravednim, jer je bio obrambeni.

Dalje je istaknuo: “Trebamo ujediniti sve naše ljude, znanje i sile i reći , sada je dosta. Još uvijek nije prekasno. Ako mi kao narod pokažemo jedinstvo, sile zla će odstupiti, jer se boje molitve”.

Biskup je izvijestio da će se u župama sisačke biskupije u nedjelju 11. studenoga čitati njegovo pismo kojim je vjernike pozvao da se mole za pravednu presudu generalima. “Vjernicima treba tumačiti da to nije samo suđenje generalima, nego i Hrvatskoj, a to znači nama i našoj budućnosti”, rekao je Košić, ocijenivši da se Hrvatskoj nastoji nametnuti istina kojom se želi podjarmiti hrvatski narod.

Na tribini je sudjelovao predsjednik Hrvatskoga žrtvoslovog društva dr. Zvonimir Šeparović koji je istaknuo da je Haški sud utemeljen i radi kao politički sud, zbog čega je vukovarsku trojku kaznio simbolično, a hrvatskim generalima dosudio dugogodišnje zatvorske kazne.

Predsjednik Udruge specijalne policije Josip Klem pozvao je građane da se u četvrtak, 15. studenog, pridruže braniteljima u zagrebačkoj katedrali i sudjeluju na svetoj misi i cjelonoćnom bdijenju i molitvi za generale.

Na tribini su uz predstavnike braniteljskih i domoljubnih udruga, govornika, mnogobrojnih branitelja, zagrebačkog gradonačelnika i građana, nazočili vojni ordinarij Juraj Jezerinac te vojni kapelani Marko Medo i Milenko Majić. Petrinjski vojni kapelan Milenko Majić na početku tribine predvodio je molitvu.

Molitva vojnog kapelana:

Dobri Bože, okupljeni ovdje dižemo svoj glas do neba, ne samo danas, već svih ovih godina dižemo svoj glas i molitve Tebi, jedinom pravednom sudcu nas, i naših djela, moleći za generale Antu i Mladena te Slobodana i Milivoja, kao i za ostale časnike HV-a i HVO-a kojih ovih dana očekuju presudu bjelosvjetskih moćnika.

Mollimo te, daj im snage da izbore još jednu pobjedu svome narodu i svojoj domovini, a bjelosvjetske moćnike prosvijetli svojom milošću da spoznaju opravdanu borbu naših časnika za obranu i slobodu svoga naroda.

Molimo te da njihove obitelji i sve nas obdariš snagom vjere u očekivanju konačne odluke.

Oče naš… Zdravo Marijo… Slava Ocu…

www.vojni-ordinarijat.hr