DAN NEOVISNOSTI – U Dugoj Resi otkriven spomenik poginulim Gromovima

0
1139

U Dugoj Resi je 8. listopada 2012. godine svečano proslavljen Dan neovisnosti Republike Hrvatske i svečano otkriven spomenik poginulim pripadnicima 2. gardijske brigade „Gromovi“. Na svečanosti su sudjelovale obitelji poginulih branitelja –Gromova, izaslanik predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića brigadni general Mladen Fuzul, ratni veterani 2. gardijske brigade „Gromovi“, dožupan Karlovačke županije Ivan Banjavčić, gradonačelnik Duge Rese Ivan Baršić, izaslanik Grada Karlovca Dubravko Delić, predsjednica karlovačkog gradskog vijeća Nada Morganić, predstavnici lokalnih braniteljskih udruga, članovi Odreda izviđača „Spider“ i građani Duge Rese.

Obilježavanje Dana neovisnosti, 21. obljetnice obrane Turanjskog mosta u Karlovcu i sudjelovanja 3.pješačke bojne 2. gardijske brigade „Gromovi“ u obrani Domovine na nekadašnjem Karlovačko-dugoreškom bojištu započelo je svetom Misom za poginule i nestale Gromove i sve branitelje u dugoreškoj župnoj crkvi sv. Antuna. Svečano misno slavlje predvodio je Milenko Majić, vojni kapelan vojne kapelanije Svetog Ilije Proroka iz Petrinje – nekadašnji vojni kapelan 2. gbr „Gromovi“. Koncelebrirali su Vladislav Mandura, vojni kapelan Inženjerijske pukovnije iz Karlovca, dugoreški župnik Branko Risek i Petar Repić,župnik Ladvenjka i Barilovačkog Leskovca.

Zatim je ispred Učeničkog doma u Dugoj Resi, nekadašnje vojarne 3. pješačke bojne 2. „A“ brigade ZNG-a svečano otkriven spomenik poginulim i nestalim braniteljima pripadnicima 3. pješačke bojne 2. gardijske brigade „Gromovi“ i svim poginulim Gromovima s područja Karlovačke, Primorsko-goranske i Ličko-senjske županije. Spomenik je podigla Udruga ratnih veterana 2. gardijske brigade „Gromovi“, a nositelj projekta izgradnje je bila Podružnica Gromova Karlovačke županije. Spomenik su otkrila djeca poginulih Gromova. Vojni kapelan Milenko Majić predvodio je prigodnu molitvu za poginule branitelje i blagoslovio otkriveni spomenik. Izaslanik predsjednika Republike Hrvatske brigadni general Mladen Fuzul u ime predsjednika RH položio je vijenac i zapalio svijeću, kao i članovi Udruge ratnih veterana Gromova, te mnogobrojne obitelji poginulih branitelja i gosti. Dan neovisnosti čestitali su i obratili se prigodnim govorima izaslanik predsjednika RH brigadni general Mladen Fuzul, predsjednik Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade „Gromovi“ umirovljeni brigadir Mile Krišto i predsjednik Podružnice karlovačke županije URV 2. gbr „Gromovi“ umirovljeni narednik Milan Valentić. Pozdrav i zahvalu u ime obitelji poginulih branitelja izrekla je Marija Kovač, majka poginulog pripadnika 2. gbr „Gromovi“ i predsjednica Udruge roditelja poginulih branitelja Primorsko-goranske županije. Marija Kovač pročitala je i svoju pjesmu posvećenu Hrvatskoj i poginulim braniteljima. Diana Dorma, kći poginulog branitelja Milana Dorme pročitala je pjesmu ratnog veterana 2. gardijske brigade Hrvoja Horvata posvećenu poginulim Gromovima.

Nakon svečanosti otkrivanja spomenika izaslanik predsjednika Republike  Hrvatske brigadni general Mladen Fuzul u prigodi Dana neovisnosti uručio je osamnaestorici ratnih veterana 2. gardijske brigade „Gromovi“ odličja za teško ranjavanje u Domovinskom ratu „Red hrvatskog križa“ kojim ih je odlikovao predsjednik RH Ivo Josipović. U ime odlikovanih na dodjeljenim odličjima izaslanikupredsjednika RH zahvalio se umirovljeni bojnik Darko Lanšćak.

Prigodnim nastupom svečanost su uzveličali članovi KUD-a „Vinčica“ iz Belajskih Poljica. Nakon svečanosti druženje branitelja, obitelji poginulih i gostiju je nastavljeno u dvorani Učeničkog doma uz prigodan domjenak.

FOTOGALERIJA :

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here