Dan neovisnosti Republike Hrvatske i 25. godišnjicu obrane Turanjskog Mosta, Gromovi obilježili u Turnju i Karlovcu

0
1245

naslovna_i

U organizaciji udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade „Gromovi“, podružnice Karlovačke županije, 8. listopada  obilježen je Dan neovisnosti Republike Hrvatske, 25. obljetnica sudjelovanja 2. gardijske brigade Gromovi  u borbenim djelovanjima na Karlovačko-dugoreškom bojištu i 25. obljetnica obrane Karlovca na Turanjskom mostu.

U obilježavanju uzratne veterane 2. gardijske brigade Gromovi sudjelovali sui članovibraniteljskih udruga, obitelji poginulih, umrlih i nestalih hrvatskih branitelja, nekadašnji zapovjednik 2. gardijske brigade „Gromovi“ brigadni general Josip Stojković, bojnik Ivan Radić zamjenik zapovjednika 2. mehanizirane bojne „Gromovi“ GMTBR sa suradnicima i predsjednik Zbora ratnih postrojbi karlovačke županije gospodin Ivo Benić.

Na početku obilježbe polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća i molitvom na spomen obilježju poginulim hrvatskim braniteljima u Turnju, odana je počast i zahvalnost poginulim hrvatskim braniteljima. Molitvu za poginule branitelje  na spomeniku, te misno slavlje u župnoj crkvi Presvetog Srca Isusova u Karlovcu  predvodio je kapelan vojne kapelanije Svetog Ilije proroka iz Petrinje don Antonio Mikulić.

Nakon misnog slavlja  održan je prigodni blagdanski program, te druženje sudionika obilježavanja.

Povijesnom odlukom Sabora Republike Hrvatske 8. listopada 1991.g. o raskidu svih državnopravnih veza s bivšom državom republika Hrvatska postala je neovisna i samostalna država. To se nije uklapalo u velikosrpske planove, srpske terorističke organizacije potpomognute tzv „JNA“  još žešće udaraju na  Republiku Hrvatsku.

Početkom listopada 1991. godine velikosrpski agresor napadao je najvećom žestinom grad Karlovac s ciljem njegove okupacije i presijecanja Hrvatske na tome području, što bi tada za obranu Hrvatske imalo nesagledive posljedice. Nadljudskim naporima branitelja grad je obranjen, a u tome presudnu ulogu imali su i pripadnici 3. pješačke bojne 2. gardijske brigade „Gromovi“. Te jeseni 1991. godine u obrani Domovine na Karlovačko-dugoreškom bojištu poginulo je sedam pripadnika Gromova, a 38 ih je ranjeno.

Foto: članovi udruge FB

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here