Bogu hvala, dobro došli

0
972

Molitva pravednika je uslišana. Ovo je povijesni dan za hrvatski narod. Nakon tolikih godina nepravde, lažnih optužaba, prijetnji i ucjena raznoraznih svjetskih moćnika našim generalima, Republici Hrvatskoj i svim hrvatskim braniteljima, napokon je skinuta mrlja s Domovinskog rata koju su nam ti isti „moćnici“ željeli nametnuli. Žalbeno vijeće Haškog suda oslobodilo je naše generale, Antu Gotovinu i Mladena Markača. Tisuće branitelja i građana jučer 15. studenoga uoči izricanja presude sudjelovalo je diljem Domovine u molitvama i svetim misama za oslobađanje generala. U organizaciji Zbora udruga veterana gardijskih postrojbi i Specijalne policije RH, te ostalih udruga branitelji su dali potporu generalima onako kako su i nazvali akciju potpore „Zajedno i dostojanstveno za istinu“. Zajedno i dostojanstveno se molilo diljem Hrvatske. Središnji događaj bio je u Zagrebu, gdje su branitelji pristigli iz cijele Domovine položili vijenac za sve poginule i nestale u Domovinskom ratu na spomeniku „Glas hrvatske žrtve – zid boli“ na zagrebačkom Mirogoju. S Mirogoja su dostojanstveno i pobožno uz molitvu i zapaljene svijeće u mimohodu zajedno s ratnim zastavama postrojbi zagrebačkim ulicama pristigli u zagrebačku prvostolnicu gdje je služena sveta Misa. Svetu misu uz mnoge svećenike predvodio je pomoćni zagrebački biskup mons. Ivan Šaško.  Tijekom noći u katedrali se i dalje molilo. Ujutro 16. studenoga branitelji su se uputili na trg Bana Josipa Jelačića na čekanje izricanja haške presude. S povjerenjem u izrečene molitve desetci tisuća branitelja i građana – domoljuba dočekali su s oduševljenjem, bratskim zagrljajima, pjesmom i suzom u oku oslobađajuću presudu nevino optuženih generala. Potom su branitelji gromoglasnom molitvom Očenaša i Zdravomarije koja je odzvanjala cijelim trgom zahvalili Svemogućem Bogu na uslišanim molitvama. Zatim su se svi otišli zahvaliti i u katedralu gdje je molitvu predvodio rektor katedrale mons. Josip Kuhtić. U dupkom punoj katedrali iz srca branitelja odzvanjale su pjesme „Do nebesa nek’ se ori“, „Bože čuvaj Hrvatsku“, „Zdravo djevo kraljice Hrvata“, i na kraju „Lijepa naša“ i „Tebe Boga hvalimo“ U tome radosnom ozračju i raspoloženju, zajedno s dodatno pristiglim braniteljima i građanima na dupkom ispunjenom glavnom zagrebačkim trgom, ali i pokrajnjim ulicama, dočekali su i pozdravili hrvatske generale pristigle iz Haga. Nakon pozdrava i zahvala generala Gotovine i Markača, branitelji su se s generalima uputili na svečano zahvalno  misno slavlje u zagrebačku katedralu. Velebna katedrala je bila nedovoljna za tako veliki broj vjernika, pa je trg ispred katedrale također bio ispunjen. Svečano misno slavlje uz stotinjak svećenika, vojnih kapelana,  pomoćne zagrebačke biskupe, vojnog ordinarija Jurja Jezerinca i vojnog ordinarija u BIH, Tomu Vukšića, predvodio je zagrebački nadbiskup i kardinal Josip Bozanić.  Obraćajući se generalima Gotovini i Markaču, kardinal Bozanić je rekao: “Vi ste postali simbolom hrvatske pravedne borbe i zbog toga vam zahvaljujem. Hvala vam što ste svojim držanjem, svojim trpljenjem prepoznali da se u zatočeništvu ne nalazite sami. S vama je bila vaša Domovina, a mi, vjernici, nismo prestajali moliti za vas, a kao Crkva, premda prozivani i pogrđivani, nastojali smo se zauzimati za istinu”

U ova dva dana više stotina ratnih veterana 2. gardijske brigade „Gromovi“ dalo je potporu generalima, u najvećem broju u Zagrebu, ali i u Karlovcu, Sisku, Dugom Selu i drugim gradovima Lijepe naše. Mnogi su u Zagreb pristigli iz Slavonije, Podravine, Moslavine, Banovine, Korduna i drugih krajeva. Dio događaja i jedan dio Gromova zabilježili smo fotoaparatom.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here