Obilježena 27. obljetnica 3. pb „Banska legija“

0
1722

Dana 23. lipnja 2018. godine, u Dugoj Resi, veterani 2. gbr  Gromovi, obitelji poginulih i nestalih, uvaženi gosti i izaslanstva braniteljskih udruga karlovačke županije, obilježili su 27. obljetnicu ustrojavanja 3. pješačke bojne „Banska legija“, 2.gardijske brigade Gromovi.

Svečanost obilježavanje je počela polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća  kod spomen obilježja poginulim Gromovima ispred Učeničkog doma, na mjestu gdje je prije 27. godina ustrojena 3. pješačka bojna „Banska legija“. Svijeće su prvotno zapalile obitelji poginulih Gromova, potom je izaslanstvo Udruge ratnih veterana 2.gbr Gromovi, predvođeno predsjednikom udruge  Ivanom Krupecom položilo vijenac i zapalilo svijeće. Svijeće podno spomenika upalili su i Zapovjednik HKoV-e, general bojnik Siniša Jurković, zapovjednik 2. mehanizirane bojne Gromovi bojnik Ivan Radić, načelnik PP Duga Resa Dario Horvatić, gradonačelnik grada Karlovca Damir Mandić s izaslanicom župana karlovačke  županije Irenom Božičević, gradonačelnik grada Duga Rese Tomislav Boljar, te izaslanstva braniteljskih udruga; 1. gbr Tigrovi, SJP Grom, 110. brigade, UHBDR grada Slunja, Cetingrada i Rakovice, Braniteljska udruga policijske ispostave Barilović, Veterani oklopno mehanizirane postrojbe, te udruga Domobrana grada Duga Rese.

Velečasni Branko Risek održao je  molitvu za sve poginule kod spomenika, a Ivana Martišković pročitala par prigodnih domoljubnih pjesama. Nakon komemoracije u svečanoj koloni svi nazočni uputili su se  na Svetu misu, za sve poginule, nestale i umrle Gromove i sve hrvatske branitelje. Sveta misa koju je služio velečasni Branko Risek služena je  u crkvi Sv. Antuna Padovanskog u Duga Resi.

 

Obilježavanje je nastavljeno svečanom  akademijom  u Učeničkom domu. Na početku svečane akademije prigodnim pozdravnim govorom obratio se Milan Valentić, predsjednik karlovačke podružnice potom je pročitana slavna povjesnica 3. pješačke bojne. Prigodnim obraćanjima nazočnima su se još  obratili;  predsjednik URV 2. gbr Gromovi Ivan Krupec, dogradonačelnica grada Duga Rese  Kristina Srakočić, predsjednik Zbora ratnih postrojbi karlovačke županije Ivo Benić te Zapovjednik HKoV-e general bojnik Siniša Jurković. Svečanost obilježavanja svojim glazbenim nastupom uveličao je glazbeni sastav “Prosjaci zore” iz Duge Rese.

tekst: D.Marčić / foto: članovi udruge

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here