Banovina- junačko srce Hrvatske

0
1163

 

NASLOVNA

Promicanje vrijednosti Domovinskog rata, prenošenje istine o Domovinskom ratu, upoznavanje mladih naraštaja s veličanstvenim bitkama  u Domovinskog rata je projekt kojega provode hrvatski branitelji okupljeni u udrugama. Udruga veterana 145. brigade HV provodi hvale vrijedan projekt „Banovina – junačko srce Hrvatske“. To je projekt gdje učenici Osnovnih škola  Grada Zagreba obilaze banovinu i upoznaju se s povijesnim značajem Banovine kroz povijest. Posebni osvrt voditelji projekta daju na Domovinski rat i značajne bitke koje su se dogodile na prostoru banovine u vrijeme Domovinskog rata.

Veterani 145. brigade HV predvođeni predsjednikom udruge gospodinom Željkom Radovanovićem 31. svibnja posjetili su Novi Farkašić u svom proputovanju banovinom. Novi Farkašić je mjesto povijesne bitke u Domovinskom ratu gdje je nekolicina hrabrih pripadnika Crnih Mambi 1. bojne, 2. gardijske brigade  Gromovi i mještana sela u listopadu 1991.g.  zaustavila  okupatorsku JNA i terorističke četničke formacije u pohodu na Domovinu Hrvatsku. U ime URV 2. gbr Gromovi kao domaćini goste su u Novom Farkašiću dočekali članovi udruge:dopredsjednik udruge umirovljenim satnik Nenad Bužanić, tajnik udruge Branko Kolarić i član udruge Senko Puškar. Kao sudionik vremena te povijesne bitke na prostoru Novog Farkašića u Domovinskom ratu  Nenad Bužanić učenicima je prezentirao tijek i značaj bitke koja se dogodila 18./19. listopad 1991.g. Evocirao je uspomene na te trenutke kada je odvažnost i hrabrost hrvatskog branitelja natjerala u bijeg mnogostruko jačeg neprijatelja i zadala mu strah da mu ne padne na pamet ići osvajati svetu hrvatsku zemlju. Na kraju posjeta, u  zajedništvu veterani Gromova, učenici i veterani 145. brigade HV-e zapalili su svijeću kod spomenika poginulim pripadnicima 2. gbr Gromovi i 144. brigade u Novom Farkašiću.

foto: S:Puškar

 

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here