Baćin, sjećanje na žrtve ratnog zločina srpskih terorista

0
1501

naslovna

I 25. godina nakon počinjenog bešćutnog ratnog zločina srpskih terorista u malenom selu Baćinu  na Banovini, čuju se krikovi nevinih pobijenih hrvatskih civila.

Snage pobunjenih Srba, 21. listopada 1991.g. počinile su masovna ubojstva hrvatskog pučanstva  u Općini Hrvatska Dubica iz sela Baćina i Cerovljana. Pobunjeni Srbi izvršavajući naloge veliko-srpskih ideologa provodili su etničko čišćenje i genocid na području Hrvatske Dubice i cijele banovine.

Tog krvavog 21. listopada 1991.godine, terorističko-paravojne srpske snage  56 civila  Hrvatasu dovele u blizinu sela Baćina, poredali ih uz rijeku Unu i na brutalan i hladnokrvan  način ih ubili streljanjem. Nad mrtvim tijelima pobijenih učinili su još jedan zločin,  ostavivši ih nekoliko dana nepokopane na mjestu egzekucije. Tek nakon nekoliko dana radnim strojem mrtva tijela civila ugurali su u sedam  rupa iskopanih pored rijeke Une.

U organizaciji Općine Hrvatska Dubica i pokroviteljstvom Sisačko-moslavačke županije 21. listopada 2016.g. komemoracijom, polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća i molitvom  kod spomen obilježja masovne grobnice u Baćinu odana je počast nevinim civilnim žrtvama.

Počast žrtvama odala su mnogobrojna izaslanstva;  izaslanik predsjednice RH gospodin Ante Deur, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, župan sisačko-moslavačke županije Ivo Žinić predstavnici gradova i općina, predstavnici MUP-a, udruga stradalnika Domovinskog rata kao i izaslanstva udruga hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata. Izaslanstvo Udruge ratnih veterana  2. gbr Gromovi predvodio je dopredsjednik udruge Nenad Bužanić.

Svetu Misu zadušnicu za sve civilne žrtve i  poginule hrvatske branitelje u Domovinskom ratu u župnoj crkvi Presvetog Trojstva u Hrvatskoj Dubici predvodio je sisački biskup Vlado Košić.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here