32. obljetnica sudjelovanja pripadnika 2.gbr. „Gromovi“ na karlovačko-dugoreškom bojištu i „obrane Karlovca na Turanjskom mostu“

Dana 7. listopada 2023.g, URV 2. gbr. „Gromovi“ Podružnica Karlovačke županije, obilježila je 32. obljetnicu sudjelovanja 3. pješačke bojne na karlovačko dugoreškom bojištu i „obrane grada Karlovca na Turanjskom mostu“.

Obilježavanje je započelo kratkim mimohodom od Muzeja Domovinskog rata do Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima na Turnju. Dolaskom kod spomenika, najprije je intonirana Hrvatska himna, nakon čega se voditeljica današnjeg obilježavanja g. Dijana Dorma Duvnjak obratila nazočnima, a unuka poginulog pripadnika gromova Ema Duvnjak odrecitirala prigodnu pjesmicu, nakon ćega je minutom tišine odana počast za sve poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje.

Potom se pristupilo polaganju vijenaca i paljenju svijeća ispred spomen obilježja hrvatskim braniteljima; najprije je vijenac položilo izaslanstvo URV 2.gbr.“Gromovi“ i Udruge Crne mambe, zajedno sa članovima obitelji poginulih „Gromova“, udrugom Obitelji poginulih branitelja, Udrugama roditelja poginulih branitelja iz Karlovačke i Primorsko goranske županije, te braniteljskim udrugama iz domovinskog rata; 1. gbr. Tigrovi, Udruge HBDR Slunja, Cetingrada i Rakovice, Udruge Hrvatski domobran iz D. Rese, BUPI Barilović, Udruge satnije Rebelsi te UHBDR iz Ozlja. Nakon braniteljskih udruga vijenac je položilo izaslanstvo Ministarstva obrane predvođeno g. Željko Purgar i Ministarstva branitelja sa g. Andrijom Podnar, izaslanik ZHKoV-e pukovnik Nenad Stražanac, Meh. Bojna Gromovi predvođena zap. bojnikom Mirkom Muhek, izaslanstva PP Karlovac sa g. Draženom Lauš i PP Duga Resa sa g. Dalibor Gojak, te izaslanstva županije Karlovačke sa g. Marina Udžbinac Stupljanec, izaslanstvo grada Karlovca sa g. Marinom Svetić predsjednikom GV, izaslanstvo grada Duga Rese sa gradonačelnikom Tomislavom Boljar i njegovom zamjenicom g, Katarinom Srakočić, te izaslanstvo grada Slunja sa g. Tomislavom Magdić. Nakon polaganja vijenaca i lampiona ispred spomenika, don Branko Čagekj vojni kapelan pri MB Gromovi i Tigrovi je održao kratki blagoslov nakon čega su se svi uputili u crkvu „Blaženog Alojzija Stepinca“ na Turnju gdje je don B. Čagelj služio Svetu misu za sve poginule, umrle i nestale hrvatske branitelje. Po završetku Svete mise na Turnju.

U Hotelu „Duga Resa“ u Duga Resi je održana svečana akademija, koja je započela intoniranjem hrvatske himne i minute tišine tijekom koje su pušteni slajdovi poginulih Gromova sa područja Karlovačke, Primorsko goranske i Ličke senjske županije. Na svečanosti su se nazočnima obratili predsjednik Karlovačke Podružnice gromova g. Milan Valentić, predsjednik URV 2.gbr. Gromovi g. Ivan Krupec te ispred pokrovitelja obilježbe g. Marin Svetič predsjednik GV grada Karlovca. Nazočnima su se još obratili prigodnim pjesmicama g. Marija Kovač i malena E. Duvnjak, dok je povjesnicu 3. bojne „Banska Legija“ pročitala g. D. D. Duvnjak. Monografija „Gromovi“ uručena je g. M. Svetić u znak zahvalnosti doprinosu naše Udruge. Po završetku svečanog dijela svi su pozvani na zajedničko druženje te je za sve priređen skromni domjenak.

tajnik Karlovačke podružnice Dražen Marčić