30 OBLJETNICA USTROJAVANJA 3. PJEŠAČKE BOJNE- BANSKA LEGIJA 2GBR GROMOVI- DUGA RESA- 2021.

U Dugoj Resi je obilježena 30. obljetnica osnutka 3. pješačke bojne “Banska legija” 2. gardijske brigade “Gromovi” i 14. godišnjica osnutka Podružnice Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade “Gromovi” Karlovačke županije.

Dana 19. lipnja 2021.g., u Duga Resi, URV 2. gbr. „Gromovi“ Podružnica Karlovačke županije, obilježila je 30. obljetnicu ustrojavanja 3. pješačke bojne „Banska Legija“ 2. gardijske brigade „Gromovi“, te 14. obljetnicu svoje udruge.

Obilježavanje je započelo hrvatskom himnom koju su izvele članice KUD-a „Pavurija“ iz Duga Rese, te minutom tišine za sve poginule, nestale i preminule hrvatske branitelje. Potom se pristupilo polaganju vijenaca i paljenju lampiona ispred spomenika poginulim „Gromovima“ kod Učeničkog doma, gdje je i ustrojena 3. bojna.

Najprije su vijenac položili i upalili lampione, obitelji naših poginulih i umrlih „Gromova“, izaslanstvo URV „Gromovi“ i „Crne Mambe“ predvođeno predsjednikom udruge g. Ivanom Krupec te udruge roditelja i obitelji poginulih branitelja karlovačke županije, predvođene svojim predsjednicama g. Marijom Pavičić i g. Anđom Perak.

Nakon njih je vijenac položilo izaslanstvo Ministarstva HB, predvođeno g. Melitom Lauš i g. Marijom Janjušević. Poslije njih su redom pristupali paljenju lampiona; županica karlovačke županije g. Martina Furdek Hajdin sa suradnicima, gradonačelnici grada Duga Rese, g. Tomislav Boljar i grada Karlovca, g. Damir Mandić sa suradnicima, zapov. bojne „Gromovi“ puk. Ivan Radić, načelnik PP Duga Resa, g. Dario Horvatić, te udruge proistekle iz domovinskog rata s područja Karlovačke županije; SJP „Grom“ Karlovac, 1. Gbr. „Tigrovi“, UHBDR Slunj, BUPI Barilović, udruge 110. I 137. brg. HV,, Veterani OMP Karlovac, Udruga branitelja Plitvičkih Jezera, HVIDRA Gorski Kotar, udruga satnije „Rebelsi“, klub žena dom. rata grada Karlovca“, te udruga navijačke skupine BBB iz Karlovca.

Po završetku polaganja vijenaca i paljenja svijeća ispred spomenika je kapelan pri ZHKoV-e, Ivan Blaževac održao kraću molitvu, nakon čega su se svi sudionici u svečanom mimohodu, uputili do crkve Sv. Antuna Padovanskog, gdje je kapelan Ivan Blaževac uz koncelebraciju velečasnog Branka Riseka, služio misu za sve poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje.

Po završetku mise svi sudionici su se vratili u Učenički dom, gdje je održana svečana akademija, koja je započela himnom u izvedbi KUD-a „Pavurija“, te minutom tišine i prikazom slika „slajdova“ poginulih i nestalih pripadnika „Gromova“ iz 3. bojne sa područja Karlovačke, Primorsko goranske i Ličke županije. Članica KUD-a „Pavurija  je pročitala povjesnicu 3. bojne.

Na svečanosti su se nazočnima obratili; predsjednik Karlovačke Podružnice, g. Milan Valentić,, predsjednik URV „Gromovi“ g. Ivan Krupec, izaslanik grada Duga Rese, g. Dražen Palajsa, te izaslanik ministra branitelja g. Vladimir Bergman. Na svečanosti su uručena i priznanja zaslužnim članovima Podružnice, i KUD-u „Pavurija“.

Svečanost je cijelo vrijeme vodile kćer našeg poginulog „groma“ g. Dijana Duvnjak Dorma, dok je KUD „Pavurija“ otpjevao nekoliko prigodnih pjesama.. Po završetku svečanog dijela svi sudionici su nastavili druženje uz skromni domjenak koji su pripremili članovi Karlovačke Podružnice.

tajnik Karlovačke Podružnice

Dražen Marčić