Prva ulica branitelju i pripadniku 2.bojne “Gromova” u Petrinji

PETRINJA – Ivica Hrnčević prvi je petrinjski branitelj po kojem je nazvana ulica u Petrinji, u kojoj je i obiteljska kuća, a nalazi se u zapadnom dijelu grada, pokraj ulice Slavka Kolara.

Satnik (posmrtno bojnik ) Ivica Hrnčević  bio je pripadnik 2.bojne Banijska oluja , 2.gardijske brigade „Gromovi“ poginuo 22.8.1991 godine u mjestu Brđani.

Na otvaranju ulice bio je nazočan Željko Nenadić, petrinjski gradonačelnik, koji je naznačio: „U danima ponosa i slave, u danima kada smo ostvarili najveće pobjede u povijesti hrvatskog naroda, mi gradski čelnici ispunjavamo obećanje i vraćamo dignitet našim braniteljima. Petrinja je bila i ostala hrvatski grad koji se ponosi svojim braniteljima, svima onima koji su dali najviše što su mogli za stvaranje hrvatske države, a to je svoj život. Hvala svima, posebno majci, supruzi, djeci, znam da Ivicu ništa ne može vratiti, ali možemo se uvijek sjetiti i ne zaboraviti.“

Uz brojne suborce i prijatelje kod postavljanja ploča bili su i članovi obitelji, a majka Ivka, vidljivo  tužna, ali i puna ponosa kratko je na kraju emotivno zahvalila svima:   „Čekala sam ovaj dan. Svi znaju tko je bio Ivica, i da je dao svoj život za Petrinju.“

Ovo je simboličan čin iz dva razloga. Prvi je što odajemo dužnu počast ljudima koji su to zaslužili, a drugi što je to prva ulica u Petrinji koja nosi ime po hrvatskom branitelju. Ovo je tek početak jer predlagatelji su Mjesni odbori i Gradske četvrti koji trebaju uputiti zahjev Gradskom vijeću za naziv određene ulice. Nažalost, svi neće moći biti obuhvaćeni, jer imamo previše poginulih branitelja i nemamo dovoljno ulica, ali nastojat ćemo da barem bude zastupljen svaki kvart.“ – kazao je Darko Dumbović, predsjednik Gradskog vijeća Petrinje i Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata.
Prema najavi uskoro slijedi imenovanje ulice Braće Kunert.