Zbor udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi

„Zbor udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi domovinskog rata“ (ZUVHGP), osnovan je 9.ožujka 2011. godine ujedinjavanjem udruga ratnih veterana hrvatskih gardijskih postrojba iz Domovinskog rata :

1.    Hrvatskog gardijskog zdruga
1.    gardijske brigade „TIGROVI“
2.    gardijske brigade „GROMOVI“
3.    gardijske brigade „KUNE“
4.    gardijske brigade „PAUCI“
5.    gardijske brigade „SOKOLOVI“
7.    gardijske brigade „PUME“
9.    gardijske brigade „VUKOVI“
81.  gardijske bojne „KUMOVI“

s ciljem zajedničkog nastupanja u obrani interesa RH i njenih građana a u skladu sa vrijednostima za koje smo krenuli u rat i za koje smo se odlučni do kraja izboriti. Ipak, kao temeljnu zadaću si postavljamo obranu istine o Domovinskom ratu i hrvatskim braniteljima a posebno dragovoljcima, pripadnicima najelitnijih hrvatskih snaga.

Vjerujem da Vam o značaju i ulozi gardijskih postrojbi ne treba posebno govoriti. Kroz njih je ukupno prošlo 54557 uglavnom dragovoljaca Domovinskog rata, od kojih je 1379 poginulo, 57 nestalo, 6747 ranjeno (od čega su 117 HRVI sa 100 % tjelesnog oštećenja)