Spomen na poginule Gromove na Dubrovačkom bojištu

Ovih dana navršava se 20. obljetnica oslobađanja najjužnijih dijelova Republike Hrvatske  tijekom Domovinskog rata, i dolaska Hrvatske vojske do Prevlake. U tome je značajnu ulogu odigrala i 2. gardijska brigada „Gromovi“. Već od kraja travnja 1992. godine Protudiverzantska satnija Gromova, tada znana kao „Kondorov zdrug“ sudjeluje u oslobađanju Dubrovačkog primorja dok se gotovo cijela Brigada, odnosno njena Taktička grupa sredinom lipnja upućuje u najzahtjevnije borbene operacije na tome dijelu bojišta. Tijekom oslobađanja dubrovačkog zaleđa 19 pripadnika 2. gbr „Gromovi“ položila su svoje živote za slobodu RH, dok ih je 135 bilo ranjeno. U spomen na hrabre Gromove, i obilježbu ove važne obljetnice iz Domovinskog rata, Udruga ratnih veterana 2. gardijske brigade 23. i 24. listopada 2012. godine organizira odlazak članova obitelji poginulih Gromova na prigodnu komemoraciju i svečanost u Dubrovnik.

Na tome putu neka ih prati zagovor Sv. Ilije Gromovnika, zaštitnika 2. gardijske brigade „Gromovi“.

U spomen na ove hrabre vitezove s Dubrovačkog bojišta, Hrvoje Horvat, ratni veteran 2. gardijske brigade „Gromovi“ posvetio im je ovu pjesmu:

HEROJI DUBROVNIKA

Dubrovnik grad željeli osvojiti
biser Jadrana htjeli pripojiti,
ispijati kavu nasred Straduna
da na njemu stoji četnička kruna

Zemlju svetu rušili i palili

po dubrovačkom zaleđu haračili,

crtali svoje granice nove

dok nisu naišli na Gromove

Gromovi im na put stali

četničkim zvijerima  dalje nisu dali,