General-pukovnik Mirko Šundov – načelnik Glavnog stožera OS RH

General-pukovnik Mirko Šundov preuzeo je dužnost načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske od dosadašnjeg načelnika, generala zbora Drage Lovrića, danas, u utorak, 1. ožujka 2016., u Domu HV-a Zvonimir u Zagrebu.

Svečanoj primopredaji nazočila je predsjednica RH i vrhovna zapovjednica OS RH, Kolinda Grabar – Kitarović, predsjednik Hrvatskog sabora akademik Željko Reiner, ministar obrane RH Josip Buljević te drugi visoki državni i vojni dužnosnici.

Predsjednica RH Kolinda Grabar – Kitarović čestitala je generalu Šundovu na imenovanju na ovu odgovornu dužnost te zahvalila generalu Lovriću na predanoj petogodišnjoj službi na čelu Oružanih snaga RH, istaknuvši kao je on tijekom svoje uspješne vojne karijere dao velik doprinos u stvaranju i razvoju Oružanih snaga RH. Tijekom njegovog mandata Hrvatska vojska razvila je znatne obrambene sposobnosti, samostalno ili u sklopu NATO-a, rekla je Predsjednica.

Naglasila je kako su naše Oružane snage završile proces integracije u NATO u samo tri i pol godine od stupanja RH u članstvo Saveza. Pripadnici Oružanih snaga RH potvrdili su spremnost za sudjelovanje u međunarodnim misijama i operacijama potpore miru u kojima su dokazali svoju profesionalnost, obučenost i predanost u izvršavanju svojih zadaća te na taj način predstavili Republiku Hrvatsku na međunarodnom planu. Također, posebno je istaknula kao su Oružane snage proteklih godina ojačale sposobnosti za pomoć civilnom stanovništvu, u prevenciji i otklanjanju elementarnih nepogoda, hitnog medicinskog prevoženja i akcija traganja i spašavanja na kopnu i na moru.

“U ovom vremenu moramo se usredotočiti na ono što nam je najvrjednije u sustavu obrane, a to su ljudi, naše vojnikinje i vojnici, pripadnici i pripadnice Oružanih snaga” zaključila je Predsjednica te dodala kako će se u toj namjeri, a u skladu s ustavnim ovlastima zauzimati za podizanja razine i kvalitete njihovog života i rada, ulaganja u školovanje i obuku te u cjelovit razvoj pripadnica i pripadnika OS RH.

Načelnik GS OS RH, general-pukovnik Mirko Šundov u svom obraćanju prvo je zahvalio na iskazanom povjerenju i časti imenovanja na ovu odgovornu dužnost. Istaknuo je kako je ponosan što je stao u red dosadašnjih načelnika koji su, svaki u svoje vrijeme dali veliki doprinos razvoju Hrvatske vojske, te dodao da će se Oružane snage i dalje nastaviti razvijati, prožete domoljubljem i pobjedničkim duhom, kao važan sastavni element sveukupnih potencijala države i jedan od pokazatelja integriranosti hrvatskog društva.

General Šundov naglasio je kako će u svom radu nastaviti započete projekte te usmjeriti napore na nastavak modernizacije i opremanja, kako bi OS RH bile još bolje organizirane, opremljene, uvježbane i spremne zajedno sa saveznicima i partnerima u NATO-u i EU provoditi sve svoje zadaće i misije. Istaknuo je kako su ljudi u Oružanim snagama najveća vrijednost, te da će u narednom razdoblju i dalje nastojati raditi na podizanju razine organizacijske zrelosti te ulagati u razvoj njihovih znanja sposobnosti i vještina. Isto tako, rekao je da će se posebna pozornost posvetiti daljnjem poboljšanju uvjeta života i rada te obuke i uvježbavanja pripadnika OS RH na svim razinama. “Vjerujem da ćemo tako imati još zadovoljnije pripadnike OS RH s visokim moralnim osobinama, školovane, uvježbane i spremne  za provedbu svih zadaća čime će OS RH i dalje biti jamac sigurne budućnosti RH” zaključio je general Šundov. Na kraju svog obraćanja  zahvalio je dosadašnjem načelniku, generalu zbora Dragi Lovriću na trudu i zalaganju u vođenju Oružanih snaga i poželio mu svako dobro u daljnjem životu.

General zbora Drago Lovrić zahvalio je svim svojim kolegama, svim pripadnicima Oružanih snaga za naporan rad koji su uložili u izgradnji Oružanih snaga. Izrazio je zahvalnost što je imao priliku kao hrvatski vojnik služiti domovini i hrvatskom narodu u ključnim trenucima za opstojnost i samostalnost naše države, prisjetivši se Domovinskog rata i svih hrvatskih branitelja. „Kvaliteta naših ljudi čini našu vojsku prepoznatljivom“, istaknuo je general Lovrić te dodao da pripadnici OS RH uvijek i svugdje pristupaju zadaćama s voljom i radošću, te posvećenošću cilju i spremnošću za svaku žrtvu u obrani naših vrednota.

U svom obraćanju general Lovrić je podsjetio na realizirane projekte Oružanih snaga RH u proteklom razdoblju, spomenuvši između ostalog, integraciju u NATO, sudjelovanje pripadnika OS RH u mirovnim misijama, projekte opremanja i modernizacije, novi sustav školovanja časnika te istaknuo kako je ponosan što može reći da je Hrvatska vojska institucija u koju hrvatski narod ima najviše povjerenja.

Na kraju je generalu Šundovu poželio puno sreće i uspjeha u obnašanju dužnosti načelnika Glavnog stožera, a svim hrvatskim vojnicima, dočasnicima i časnicima zahvalio za trud i zalaganje u izgradnji i unaprjeđivanju Oružanih snaga.

Izvor: www.morh.hr