„Dan kada je Tovarnik plakao“

VUKOVARSKO SRIJEMSKA ŽUPANIJA

OPĆINA TOVARNIK

A.G.Matoša 2 ,32249 T o v a r n i k

Tel: 032/524-024, fax:032/524-022

U Tovarniku, 31. 01. 2013. god.

Dana 31. 01. 2013. god. navršava se 15. godina od ukopa 53. sumještanina mučki ubijeni u Domovinskom ratu, čija su tijela bila ekshumirana iz masovne grobnice 1998. godine. U spomen na te dane, svake godine obilježavamo:

„Dan kada je Tovarnik plakao“

Program obilježavanja:

ČETVRTAK, 31. 01. 2013. god.

-15,00 sati – Otkrivanje spomenika žrtvama velikosrpske agresije na Tovarnik i Republiku Hrvatsku u Domovinskom ratu

– 15,30 sati – Kolona sjećanja polazi ispred općinske zgrade na groblje „Svetog Križa“ ( molitva i polaganje vijenaca )

– 17,00 sati – Sveta misa u župnoj crkvi “Sv.Mateja ap.“ u Tovarniku

18,00 satiIzložba slika izrađenih tehnikom tapiserije u domoljubnim, sakralnim i zavičajnim motivima „Hrvatska u srcu“ – Nikola Cindrić -hrvatski branitelj iz Novske

-19,00 sati – Promocija knjige „Pakao srpskogl logora – Stara Gradiška    1991.“, temeljene na originalnim dokumentima i izjavama logoraša, autora Vlade Radošića u Dvorani „Vila Tovarnik“

Gosti:

General specijalne policije Stjepan Vuković – ratni put Policijske

uprave Brodsko-posavske -prva jedinica Specijalne policije koja je

02. 05. 1991. stigla u obranu Vukovara i Tovarnika

Umirovljeni pukovnik Ivica Pandža Orkan – autor više knjiga o Domovinskom ratu

Umirovljeni glavni policijski Inspektor MUP-a Republike Hrvatske,

član Udruge specijalne policije „Zebre“ Nova Gradiška i autor knjige Vlado Radošić.

Krešo Baković – Bakas – Multimedija – video projekcija, fotografije i slajdovi zatočenih i ubijenih logoraša srpskih koncentracijskih logora,

te fotografije razmjene logoraša.

-2000 sati – Villa Tovarnik „Domoljubna večer glazbe i zajedništva“, promocija pjesme „Sjećanje na Ivana Burika“ – Klapa Levanda i ostali sudionici Đuka Čaić, Boris Ćiro Gašparac, Igor Delač – Prva Liga, Džentlmeni, Branko Čulić Vukovarac i Tomislav Šustić.

glazbena urednica: Biljana Barković

OPĆINA TOVARNIK

U sklopu obilježavanja kako je navedeno u protokolu održat će se „DOMOLJUBNA  VEČER  GLAZBE  I  ZAJEDNIŠTVA“
u čast braniteljima – hrvatskim vitezovima u obrani Tovarnika. Uz ostale renomirane izvođače nastupit će i klapa Levanda, koja će mediteranskim zvukom u klapskom izričaju promovirati pjesmu “Sjećanje na Ivana Burika”. Pjesma je posvećena mučki ubijenom svećeniku vlč. Ivanu Buriku, župniku Župe sv. Mateja u Tovarniku. Uz promotivnu izvedbu navedene pjesme Klapa Levanda izvest će splet domoljubnih, duhovnih i dalmatinskih pjesama i tako u srcu Slavonije dočarati duh Dalmacije.

Pjesma “Sjećanje na Ivana Burika” posvećena je mučki ubijenom vlč. Ivanu Buriku – župniku župe sv. Mateja u Tovarniku.
Vlč. Ivan Burik ubijen je 1991. godine u velikosrpskoj agresiji na Tovarnik.
Taj hrabri župnik suočio se sa okrunostima rata i ostao u svom Tovarniku, te na takav način pokazao što znači živjeti za druge do posljednjeg trenutka svog života.
Za svoju domovinu položio je život pokazujući ljubav svojim vjernicima i svojoj župi u kojoj je godinama velikodušno i nesebično služio.
Bio je moralna snaga i potpora svima koji su tih dana stradavali i zajedno s njim bili mučki ubijeni.
Pjesma “Sjećanje na Ivana Burika” istovremeno nosi tematiku duhovnosti i domoljublja.

Ovdje možete poslušati pjesmu :

Pjesma Sjećanje na Ivana Burika – Klapa Levanda.lite

S J E Ć A NJ E   N A   I V A N A   B U R I K A

Jesenji dani bolom ispunjeni

zbog svih koji su mučki ubijeni

sklopljene ruke mole za njih

u sjećanju na patnje devedesetih

A hoće li netko da mi objasni

kome može biti kriv velečasni

Riječ Božju je propovjedao

duhovnom blagu sebe predao

REFREN