10. obljetnica i Dan Gardijske mehanizirane brigade

U vojarni “Kralj Zvonimir” u Kninu, danas je, u ponedjeljak, 3. travnja 2017., obilježena 10. obljetnica ustrojavanja i Dan Gardijske mehanizirane brigade (Gmbr) Hrvatske kopnene vojske kojem su prisustvovali potpredsjednik Vlade i ministar obrane RH Damir Krstičević, načelnik Glavnog stožera OS RH general zbora Mirko Šundov sa suradnicima te drugi gosti i uzvanici.

Ministar Krstičević svim pripadnicima Gardijsko mehanizirane brigade čestitao je desetu obljetnicu istaknuvši kako su oni nasljednici legendarnih postrojbi – Tigrova, Gromova, Pauka i Vukova, koji su hrvatskoj slobodi i hrvatskoj pobjedi dale nemjerljiv doprinos. “S tugom ali i ponosom danas se sjećamo i svih naših branitelja koji su svoje živote položili za Hrvatsku” rekao je ministar te istaknuo da uspomene na naše prijatelje, junake i njihova djela trebaju svima biti putokaz kako se bori, brani i voli Domovina. Čestitao je pripadnicima brigade na predanom radu, motivaciji, stručnosti i domoljublju koju unose u snaženje ove brigade te rekao kako je upravo zbog takvog doprinosa pripadnika OS RH sigurnosti i vjerodostojnosti, Ministarstvo obrane svoje aktivnosti i svoj fokus usmjerilo na uvjete života i rada svakog vojnika, dočasnika i časnika. „Pokazali ste gdje god ste djelovali, u svim operacijama u kojima ste sudjelovali, da u vama živi nesalomljivi duh pobjedničke Hrvatske vojske izrasle u Domovinskom ratu“ rekao je ministar.
Načelnik Glavnog stožera OS RH general zbora Mirko Šundov također je čestitao svim pripadnicima brigade njihov dan te istaknuo kako se danas u povijesnom kraljevskom gradu Kninu, s posebnim pijetetom treba prisjetiti svih onih koji su svoje živote utkali u stvaranje Domovine i Oružanih snaga. „Prisjećamo se Domovinskog rata, poginulih, ranjenih, nestalih i umrlih prijatelja i suborca, svih onih kojima smo zahvalni i čiju žrtvu neizmjerno poštujemo“ rekao je general Šundov također istaknuvši ratne brigade kao čvrsti  temelj na kojem je nastala Gardijska mehanizirana brigada, koja je danas taktička postrojba Hrvatske kopnene vojske na visokoj razini pripremljenosti i obučenosti. Generala se osvrnuo i na aktualne zadaće brigade spomenuvši kako mnogi pripadnici Gmbr-e časno sudjeluju u međunarodnim operacijama te uspješno provode sve zadaće u zemlji i u međunarodnom okružju. “Kao i svi pripadnici Oružanih snaga RH, prepoznati ste u zemlji i svijetu kao dobri vojnici i pouzdani partneri, cijenjeni od naših saveznika s kojima zajedno i usklađeno doprinosite izgradnji mira i sigurnosti u svijetu. Za svoje sudjelovanje i predanost u izuzetno zahtjevnim uvjetima višestruko ste pohvaljivani, nagrađivani i odlikovani na čast svojim zapovjednicima, ali i na ponos pripadnicima Oružanih snaga i građana Republike Hrvatske.

Čuvajte i nadalje uspomenu i tradiciju slavnih ratnih postrojbi” zaključio je general Šundov.
Zapovjednik Gardijske mehanizirane brigade, brigadir Tihomir Kundid podsjetio je ovom prigodom na aktivnosti i zadaće brigade te istaknuo kako pripadnici ove postrojbe uvijek odgovorno i profesionalno izvršavaju sve svoje zadaće.
“Danas s ponosom ističem da je Gardijska mehanizirana brigada nositelj i promicatelj imena i tradicije te čuvar baštine slavnih gardijskih brigada Tigrova, Gromova, Pauka i Vukova koje su dale nemjerljiv doprinos tijekom Domovinskog rata. Na simboličan način vi ste s njima povezani jer ste njihovi suvremenici. Svaka vojska referira se na svoju povijest jer iz nje crpi motivaciju. Motivacija je iznimno važna, ali isto tako i povijest je svjedok vremena, istine, odrednica identiteta kako pojedinca, tako i postrojbe, a u konačnici i cijele nacije. Poštujući povijest i tradiciju s pogledom usmjerenim prema budućnosti treba nam biti putokaz, ali i obveza”, naglasio je brigadir Kundid.

Središnjoj svečanosti u vojarni “Kralj Zvonimir” u Kninu prethodilo je polaganje vijenaca i paljenje svijeća u spomen na poginule hrvatske branitelje kod spomenika hrvatske pobjede “Oluja ’95”, a u crkvi Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta služena je sveta misa koju je predvodio vojni kapelan Gmbr-e fra Božo Ančić.

Također, povodom obilježavanja Dana Gardijske mehanizirane brigade, u petak, 31. ožujka 2017. održan je Dan otvorenih vrata vojarne “Kralj Zvonimir” u Kninu gdje su zainteresirani posjetitelji imali prigodu upoznati se s tehnikom i naoružanjem koju koriste pripadnici brigade.

izvor: https://www.morh.hr/hr/vijesti

Na ovoj jubilarnoj obljetnici GMTBR bilo je i izaslanstvo Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade Gromovi, umirovljeni pukovnik Slavko Franc, dopredsjednik udruge Nenad  Bužanić i Zlatko Ceković. Ovom prigodom u ime Udruge zapovjedniku GMTBR brigadiru Tihomiru Kundidu veteranu 2. gbr Gromovi  uručena je monografija 2. gbr Gromovi.